Trochu zeměpisu

mapa_colombia_jpg

Kolumbie má rozlohu 1,141.748  čtv.km  a je jediným státem v Jižní Americe, který omývají dva oceány : Atlantický na severu a Pacifický na západě a v obou oceánech jí náleží několik ostrovů. Sousedí na severozápadě s Panamou, na východě s  Venezuelou a s Brazilií a na jihu s Ekvádorem a s Peru. Její jméno je odvozeno od objevitele Ameriky, Kryštofa Kolumba. Má přes 44 miliónů obyvatel, z těch skoro 70% procent žije ve městech a jen 30% na venkově. Ale protože Kolumbie je tak veliká,  (4. největší země z Jižní Ameriky), jsou místa, jako na př. Amazonie, kde je zalidnění : 1 člověk na víc než 1 km čtv. Nejvíc zalidněná je Andská oblast (skoro 75%, po ní je karibská oblast s 21% ) a zbytek už je roztroušen po celé zemi. Ale jsou i části Kolumbie, kde nežije skoro nikdo protože to jsou obrovské deštné pralesy. Země je rozdělená do 32 departamentů (krajů) některé tak velké jako ČR a každý departament spravuje « gobernador »neboli guvernér, volený každé 4 roky přímou volbou (tak se tady také volí president).

Celou zemí se táhnou tři obrovské kordiliéery : východní, střední a západní, které jsou částí And. Ale mimo ně, má ještě několik dalších pohoří jako je třeba t.zv. Kolumbijský masiv (Maciso Colombiano) na Karibském pobřeží. Je zajímavé že nejvyšší hora Kolumbie není v Andách, ale nachází se  právě tam,  ve Sierra Nevada de Santa Marta. Jmenuje se Pico Cristóbal Colón a měří 5775 m. Je to nejvyšší hora na světě   která se vztyčuje na mořském pobřeží .

Kolumbie má také několik aktivních sopek. Jedna z nich, sopka Galeras, která se nachází na jihu , jen 9 km od hlavního města departamentu Nariňo, Pasto,se právě v těchto dnech znova  “probudila” a musel být kvůli ní vyhlášen pohotovostní stav pro evakuaci. Jiná sopka, Nevado Ruiz zavinila v roce 1985 obrovskou tragédii, kdy přislo o život skoro 30 000 lidí.
Co se týče cizinců, a teď myslím inmigranty, ne ty co jsou tu přechodně, těch tady není moc ve srovnání s jinými latinoamerickými zeměmi,jako na př. s Argentinou, Chile, nebo Mexikem.Na př. v Argentině a v Chile byla ve 20.tých letech minulého století velká inmigrace Italů, a také Němců.V Mexiku jsou velké židovské kolonie. Na rozdíl od jiných států,tehdejsí kolumbijská vláda naprosto  inmigraci nepodporovala, naopak se jí snažila zabránit. A tak dneska, ve srovnání s jinými latinoamerickými zeměmi, je tu mnohem méně potomků Evropanů, samozřejmě vyjímaje Španěly. Celkem nejvíc je tu Němců, méně Italů, Rakušanů,  Židů a Sirio-libanonců. A určitě jedna z nejmenších kolonií je právě ta česká, je tu tak kolem 120 čechů (v celé Kolumbii).

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *