Xoloitzcuintle – mexický bezsrstý pes.

 

 

_xolo                                                                                                                                                      Xoloitzcuintle

Nebojte se, nemusíte to vyslovovat celý, stačí říct : xolo. I tak se tato rasa jmenuje. To dlouhé a nevyslovitelné jméno pochází z jazyka nauhatl, kterým mluvili Aztékové a jsou to vlastně dvě slova : Xolótl = aztécký bůh života a smrti, který vládl podsvětí a doprovázel mrtvé do Mictlánu, neboli do země mrtvých a itzcuintli, což chce říct pes. Je to velmi stará rasa, která je známá víc než 3000 let.

Podle aztéckých legend, Xolotl dal tohoto psa lidem jako dar, když ho stvořil z úlomku “kosti života”. Aztékové věřili že xolové doprovázely lidi na jejich poslední cestě a proto byly tito psi obětováni a pohřbíváni se svým majitelem. Aztékové ale také věřili ze xolo je pes posvátný a tak ješte dnes můžeme vidět různé malby a sochy vytvořené na jeho počest. Další zajímavost je velká podobnost mezi aztéckým Xolotlem a egyptským Anubisem. Oba byli bohové podsvětí a oba mají lidské tělo a psí hlavu.

Je to pes, který prakticky nemá vůbec žádnou srst, jen občas má na hlavě takovou čupřinku. Ale jsou i xolové s krátkou srstí. Jsou většinou černí a mají dost hladkou kůži. A právě proto že jsou bezsrstí, jejich teplota dosáhne o několik stupňů víc než u normálních psů. Většinou mají teplotu kolem 40 st.  Jsou různě velcí od úplně malých, kteří váží jen kolem 4 kg ,až po velké, které mohou vážit přes 20 kg. A i když jejich kůže je náchylná k různým zraněním, protože ji neochraňuje žádná srst, ranění se hojí velmi rychle a nezanechává jizvy. Je to velmi “společenský” pes, lehce vychovatelný, inteligentní, přítulný a výborný hlídač. Také jsou vhodní pro lidi kteří jsou alergický na zvířecí srst. Dokonce se říká že velmi pomáhají při bolestech kloubů a při různých artrózach, právě kvůli jejich zvýšené teplotě. Stačí, když si xolo lehne vedle nohy pána a jeho teplota pomáhá zklidnit bolest. Ne každému se tato rasa líbí,  některé exempláře jsou hezčí nebo méně oškilvější než druhé. Ale myslím že by se dalo říct: «jsou tak oškliví, až jsou krásní»

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *