Amazonie

 

 

Selva Amazonas Colombia

 

Deštné pralesy Amazonie  jsou největší na zemi, svojí rozlohou, mají skoro 6 000 000 č.tv. kilometrů a  dělí se o ně 8 jihoamerických států. (Peru, Ekvador, Kolumbie, Brasil,Bolivie,Guyana, Venezuela a Surinam).

42 % z celého kolumbijského územi je právě deštný amazonský prales,který zabírá celkem 483.119 ctv.km. Je to území nejméně obydlené z celé Kolumbie a dělí se mezi 6 departamentů, které se jmenují : Amazonas, Putumayo, Caquetá, Guainía, Guaviare a Vaupés. Ale dnes vám něco povím o jednom z nich, právě o Amazonas, a také proč se tak jmenuje nejdelší a nejvodnatější řeka na světě. (Ještě do nedávna se považoval za nejdelší řeku světa Nil, ale po posledních měřeních, došli vědci k názoru ze Amazonka je o několik desítek kilometrů delší.). Jméno Amazonka dostala od španělského dobyvatele Francisca de Orellana v roce 1542 a  který tvrdil že při jedné z svých cest byl napaden  kmeny, jejichž bojovnice byly ženy a které mu připomínaly bájné Amazonky z řecké mytologie.Asi se chudák Orellana tak polekal a tím i spletl, když viděl tamní dlouhovlasé indiány. Do dneška se totiž nepodařilo zjistit že by kdy žily na tomto území jen ženské kmeny a ještě ke všemu bojovné.
Amazonka je nejdůležitější řeka v celé oblasti, vlévá se do ní kolem tisíce řek a prýští v peruánských Andách. Během svého toku dostala několik jmen, na př. Apurímal, Ene,Tambo, Marañón a další.Celá Amazonie a její deštné pralesy jsou dneska plíce celého světa. Je nejbotatší na světě svojí florou a faunou. Existuje tam dva a půl milónů různých druhů hmyzu, přes dva tisíce druhů ptáku a savců a přes sto padesát tisíc různých rostlin.
Ale vra ťme se k departamentu Amazonas. Jeho hlavní město, Leticia (23 811 obyvatel), je vzdáleno od Bogoty 1094 km a leží přímo na kolumbijsko – brazilské hranici. Není tam jiné spojení než letecké, protože neexistuje ani silnice, ani vlak, jen po okolí se dá cestovat lodí. V Amazonii se nachází různé indiánské kmeny, které stále žijí jako před několika sty lety a jejichž členové nikdy nepoznali civilizaci a mimochodem o ní vůbec nestojí. Mezi nejznámější se počítají etnie Huitoto, Yaguas a Ticunas, které stále udržují své zvyky. Mimo jiné stále použivají k lovu t.zv. cerbatanas . To jsou vlastně jen dlouhé duté kmeny některých rostlin do kterých vkládají malé šipky které mohou mít na špičce jed curare, který dokáže usmrtit během několika minut na zástavu dýchání.Každý amazonský kmen zná jinou přípravu, jejíž složení zná většinou jen hlavní šamán.Také samozřejmě používají luky a šípy. Žijí stále v chýších zvaných maloka a dodržují své ceremoniály které se přenáší z generace na generaci.

Když se člověk podívá na Amazonii z letadla, pochopí, proč jeden slavný kol. spisovatel  (José Eustaquio Rivera v knize Vír, kde popisuje hrozné podmínky dělníků na kaučukových plantážích), končí svůj román slovy: » a spolkl je prales».

 

 

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *