Alfons Mucha

 

mucha 3

Jeden z nejvýznamnějších představitelů stylu Art Nouveau, Alfons Mucha se narodil  24.7.1860 v Ivančicích na Moravě. Po studiích na brněnském gymnaziu a po neúpěchu na pražské akademii začal pracovat jako písar u invančického soudu. Malovat začal už v mládí a jeho první známá kresba (Johanka z Arku na hranici)pochází z roku 1875. V té době se také věnoval ochotnickému divadlu a maloval dekorace a plakáty.

Tomu se také věnoval ve Vídni, kam odešel v roce 1879.Po několika letech se vrací na Moravu a poté odchází na mnichovskou Akademi a za dva roky potom , do Paříže  na Akademii Julian. V roce 1892 ilustruje  „ Scény a epizody z německé historie“ a pět let poté dostává objednávku na plakát pro Sarah Bernard v její roli „Gismonda” . Několik dalších plakátů pro pařížské “Théâtre de la Renaissance”, které namaloval  jsou na př. Dáma s kameliemi, Medea, Hamlet a ty  mu otevřely cestu do světa. Ale Mucha nezůstal jen u malování obrazů a plakátů, věnoval se také užitému umění. Navrhoval viněty na na vína, reklamy na sušenky a čokoládu, kalendáře a podobně .Dokonce namaloval reklamu na jízdní kolo. Byl autorem první československé poštovní známky a 18.12.1918 byla vydána jeho serie nazvaná “ Hradčany”. Ale nejen je autorem prvních českých známek, také navrhnul  v roce 1919 bankovky v různých hodnotách.

I přesto že Mucha žil mnoho let v cizině, miloval svoji vlast nade vše a v roce 1910 se vrátil do Čech . Když se v dva roky později dokončovala stavba Obecního domu v Praze, Mucha vytvořil několik obrazů bez nároku na odměnu.Také v roce 1931 udělal návrh jednoho z vitrálů katedrály sv. Víta v Praze.

Už za svého pobytu v USA začal přemýšlet o sérii velkých obrazů které pojmenoval Slovanská epopej kde chtěl ztvárnit historii Slovanského národa. Jeho americký mecenáš Charles Crane ho během 18 let podporoval v malování celého cyklu, který  má 20 velkých pláten o rozměrech 6 x 8 metru. Celý cyklus věnovali Praze i když do dnes se v Praze nenachází. Je umístěn na zámku v Moravském Krumlově. Poslední obraz cyklu se jmenuje : Přísaha sjednocení Slovanů.

Po německé okupaci byl Alfred Mucha zatčen gestapem a přesto že ho po výslechu pustili, brzy potom v Praze zemřel ( 14.7.1939). Je pohřben na pražském Vyšehradě.

 

  1 comment for “Alfons Mucha

  1. Jarka Thangaraj
    29 junio, 2015 at 5:00 pm

    Velmi zajimave. V Moravskem Krumlove jsem se na Muchu byla podivat aspon trikrat. Mam dojem, ze tam uz neni, ale nevim, kde jeho Epopej momentalne je. Je to uzasne a prenadherne zbarvene dilo plne nametu, postav, a detailu: clovek tam muze stravit hodiny a hodiny a stale nachazet neco noveho. Praha pro Epopej nema misto a mam dojem, ze se jeste nerozhodli, co vlastne pro toto dilo postavit ci kam ho v Praze dat.
    Vstupne bylo silene smesne: asi tak $4 ci tak nejak. Naposled jsem tam byla s dcerou a bylo to v sobotu odpoledne a bylo jiz zavreno, ale sehnali jsme milou ochotnou mladou studentku a ta nas tam nechala vejit a udelali jsme si soukromou turu. No proste, nadhera! Platna, pokud se pamatuji, nejsou vlastne platna jako takova ale lodni plachty. Obrazy jsou obrovske a tim, jak jsou naplneny osobami, delaji na cloveka monumentalni dojem. Jsem velice rada, ze jsem v Moravskem Krumlove na Muchovi byla v dobe, kdy tam vlastne nebyl nikdo: snad jedna ci dva dalsi navstevnici. Vim, ze toto se jiz nikdy nestane….A az jednou Epopej nekam v Praze umisti, budou tam davy…
    Kdyz jde clovek v Praze na vystavu Muchy, vidi jeho “kalendarova” dila (jak ja tomu rikam) a v muzeu jsou dosti predrazene suvenyry stejneho druhu. Pro cizince, ktery Muchu zna prevazne jen v teto podobe, to staci, ale kdo videl jeho Epopej…chtel by vic od muzejniho obchodu vic.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *