Bogotá

 

 

 Před 477 lety,  6. srpna roku 1538 bylo založeno hlavní město Kolumbie – Bogotá.

6. dubna 1536 vyjel španělský dobyvatel Gonzalo Jiménez de Quesada ze Santa Marty, na karibském pobřeží do středu dnešní Kolumbie. Doprovázelo ho 500 vojáků a měli k dispozici 80 koní. Přesně za dva roky a 4 měsíce se dostal na náhorní plošinu, kterou dneska známe jako bogotskou savanu, ve výšce 2600 m nad mořem.  Po tak strastiplné cestě, (víc než 1 000 km ) na které se museli prosekávat pralesem, potýkat se s zvířaty které v životě neviděli, ale hlavně přemáhat tropická vedra, která během jejich cesty občas vystoupila i na 38 st.  Když si člověk představí že většinu cesty byli v brnění, není divu že jich do budoucí Bogoty dorazilo jen 70. Jméno Bogotá je odvozeno od Bacatá, jméno které používali zdejší indiáni – Muiscové nebo také Chibchové (muiskové a čibčové).

I když Jiménez de Quesada místo pojmenoval «Nuestra Seňora de la esperanza», což chce říct Naše Paní naděje (míněna Panna Marie ). Ale už rok po založení bylo místo přejmenováno na Santa fe. Později, za dob kolonie, se město jmenovalo Santa fe de Bogotá a celé okolí Nuevo reino de Granada. Prý to tak pojmenoval protože zdejší krajina mu připomínala okolí španělské Granady.

Od roku 1821 až do roku 1830 byla hlavním městem, t.zv. Velké Kolumbie kterou tvořily nynější Kolumbie, Venezuela, Ekvádor a Panamá.

Dnes je Bogota se svými  8 000 000 obyvateli, páté největší město v celé Latinské Americe.

V dnešní Bogotě najdete 58 muzeí jako Státní muzeum a mimo jiné i slavné muzeum zlata. Také se můžete podívat do muzea Botera. V muzeu se nachází nejen velká sbírka pláten slavného malíře, které věnoval Bogotě ale i 87 obrazů pocházejících z jeho soukromé sbírky mezi nimiž se nachází několik impresionistů jak Corot, Renoir, Monet, Pisarro a Degas. Ale také tam najdete díla od dalších malířů jako jsou Picasso, Matise a Klimt mimo jiné.

Od roku 1988 bývá každé dva roky Mezinárodní divadelní festival kde už několikrát vystupovali umělci z Prahy a jiných českých měst. Kdysi bývala Bogotá nazývána, pro svůj kulturní život, jihoamerické Athény a myslím že by si toto pojmenování zasloužila i dnes.

A ještě jedna zajímavost: v Bogotě nenajdete ulice podle jména, prostě je nemaj§i. Ulice se tu číslují a sice tak, že ulice které jsou paralelní s východním pohořím se jmenují carreras a ulice které jdou svisle od hor se jmenují calles. Takže když dáte taxikáři adresu, tak se celkem rychle orientuje  a nemusí studovat plán města. A že se tu taxíky používají hodně, protože Bogota jako jedno z mála z velkoměst nemá metro, jen autobusovou dopravu. Kdysi dávno tu bývaly tranvaje, ale ty se po jednom velkém povstání v roce 1948, kdy vyhořelo prakticky celé centrum a s ním i tranvaje, už  nikdy neobnovily. Proto také v Bogotě už dnes není moc starých, koloniálních staveb. Najdete je vlastně jen v jedné malé čtvrti blízko náměsti Bolívara, která se jmenuje La Candelaria.

  1 comment for “Bogotá

  1. Jitka Chudějová
    7 agosto, 2015 at 5:56 am

    Taková úžasná historie! Těch 38 stupňů Celsia v brnění – to věřím, že na bogotskou náhorní plošinu dorazili jen ti nejotrlejší.
    Jani, a co kdybys ještě napsala malé pokračování o tom, kde a jak se zrodila myšlenka samostatnosti? A třeba trochu o Bolívarovi? Moc ráda jsem to od Tebe poslouchala.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *