Cartagena de Indias

 

 

Cartagena 7

Situovaná na severu Kolumbie, na krásném karibském pobreží, Cartagena de Indias, zvaná také “Ciudad Heroica”( hrdinné město) byla založena v roce 1533 španělským dobyvatelem , Pedrem de Heredia.Ten jí původně pojmenoval Východní Cartagena ,na rozlišení od španělské Cartageny v Murcii. Později ji přejmenovali na Cartagena de Indias, podle španělského zvyku říkat Americe “Indias occidentales” (západní Indie, podle Kolumbova omylu, kdy se domníval ze přistál se svými loděmi v Indii). Brzy po svém založení se stala nejdůležitějším přístavem nových španělských kolonií odkud se vyváželo do Španelska zlato a jiné bohatsví.A právě kvůli tomu byla Cartagena často obléhána piráty, korzáry a jinými dobrodruhy. Už v roce 1586 anglický pirát, Francis Drake, na ní  zaútočil několikrát .

Proto španělský král Filip II rozkázal opevnit město 11 kilometry hradeb a postavit největší pevnost v jižní Americe : San Felipe. Jedno z nejhorších obležení zažila Cartagena v roce 1741, kdy jí napadl anglický admirál Edward Vernon s jednou z největších flotil všech dob (186 lodí a 23 600 mužů).Když se priblížil ke Cartageně, poslal zprávu anglickému králi Jiřímu II o dobytí Cartageny, což neměl dělat.. Byl si totiž jistý, že to bude snadné vítězství a že lehce zlikviduje 6 !!! lodí a tři tisíce  mužů kteří bránili Cartagenu.Ale nepočítal s geniálním admirálem , jmenovaným Blas de Lezo, který Cartagenu ubránil, přes to že po několika bitvách mu zůstala přezdívka “Medio hombre” (půl člověka). V nich totiž přišel o oko, ruku a nohu. Vernon po dalších neúspěšných útocích na Santiago de Cuba a na Panamu, se musel v roce 1742 vrátit do Anglie s takovou ostudou, že sám Jiří II. zakázal historikům o těchto epizodách psát.

Ale z Cartageny se vyváželo nejen zlato, brzy se Cartagena stala také prvním přístavem kam se dováželi afričtí otroci a kde existoval jejich největší trh.Lidé, které lovili v Africe jako divokou zvěř, přijížděli do přístavu (pokud nezemřeli na moři) v tak zuboženém stavu že mnoho z nich brzy po vylodění umíralo nebo přijeli trápeni různými nemoci a podvýživou. Ale i v největší lidské mizerii se najde alespoň jeden člověk ochotný podat pomocnou ruku. A tím člověkem v Cartageně byl španělský kněz Pedro Claver. Narozený v roce 1581 ve Verdú (Katalanie), se rozhodl v roce 1610 odejít do “Nové Granady” jak se tehdejší Kolumbie jmenovala. Nějakou dobu působil v Bogotě a v dalším městě jmenovaném Tunja, a po několika měsících defitivně odjel do Cartageny. Brzy po svém příjezdu, když viděl na vlastní oči, jak se s otrokama zachází, Pedro Claver se rozhodl zasvětit svuj život právě jim . Zjištoval s předstihem připlutí každé nové lodi s otroky, hledal a půjčoval si některé z těch kteří uz byli prodáni, aby mu posloužili jako tlumočníci. S košem ovoce, chleba a vody se vydával do přístavu. I přes protesty kapitánů se dostával do podpalubí, kde se snažil pomoci a dát najíst 300-400 neštastníkům, kteří vyděšení, viděli jak se k nim přibližuje běloch. Ale s pomocí svých “tlumočníků” Pedro mohl nasytit mnoho hladových a vyčerpaných Afričanů.Také navštěvoval “palenques” (pozor nezaměnit s Palenque v Mexiku – jedním z měst  Máyů).Zdejší palenques byly místa, většinou  v bažinách mangrovníků, kde se zdržovali uprchlí otroci, t.zv. cimarroni. Po nějaké době, „Padre Pedro“ (jak ho všichni oslovovali), si sám začal říkat “otrok otroků”. Zemřel  8.září 1654 a v roce 1888 ho papež Lev XIII prohlásil za svatého. Je pohřben v kostele který nese jeho jméno na jednom z náměstí v Cartageně.

Dnes je Cartagena nejnavštěvovanějsím městem v celé Kolumbii, z malého koloniálního městečka se stalo velké turistické město.V roce 1984 byla Cartagena zapsána do „seznamu světového dědictví“ Unesco a díky zákonům na záchranu starých památek se nesmí v historickém jádru města (to znamená uvnitř opevnění) stavět , pouze restaurovat.Všechny nové hotely a obytné mnohopodlažní domy se staví mimo starou Cartagenu.

 

Prezentace PPS ke stáhnutí:

Cartagena de Indias(checo)

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *