Departamento de Quindío

 

 

cafetales

Kávovníky

 

Nejmenší, ale jeden z nejkrásnějších kolumbijských departamentů leží na střední kordiliiéře a jeho hlavní město – Armenie je vzdáleno od Bogoty  265 km. Je částí t.zv. “eje cafetero” neboli kávovníkové osy Kolumbie. Díky perfektní teplotě (22 – 24 st.)a nadmořské výšce kolem 1600 m se tam totiž výborně daří kávovníkům a je to jeden ze tří departamentů, kde se pěstuje nejlepší káva v Kolumbii. Ale ta nejlepší káva není dána jen klimatickými a zeměpisnými podmínkami, ale také tím, že do dneška se její sběr na plantážích dělá ručně a trvá několik týdnů. Sbírají se totiž jen uzrálé červené bobulky a ostatní se nechávají dozrát.

Hlavní město Armenia, bylo založeno v roce 1889 a díky jejímu rychlému rozvoji je nazýváno “La ciudad milagro” (město zázrak). A že je to opravdu přesná přezdívka, to jeho obyvatelé potvrdili v roce 1999. Totiž, toho roku v lednu, přesně 25. v půl druhé odpoledne, postihlo Armenii silné zemětřesení o síle 6.2 st.(podle stupnice Richter) , které zničilo velkou část města. Zemřelo pri něm přes 1 200 lidí, 5 300 bylo těžce zraněno a 200 000 jich přišlo o střechu nad hlavou. Dnes, díky rekonstrukci která trvala necelých 10 let, je z Armenie moderní a živé město.  V jeho blízkosti se nachází nejen dva krásné tématické parky, jeden věnovaný právě pěstování kávy, “El parque del café” a druhý, který se jmenuje “Panaca” a je věnovaný zemědělství. Blízko Armenie, ve městě Calarcá se nachází jedinečný “motýlí dům” kde je lze  vidět všechny možné druhy motýlů. A aby toho nebylo málo, tak asi 10 km od Armenie, po troše stoupání, se dostaneme do hor, odkud je nádherný výhled na údolí Cocora, kde rostou t.zv. voskové palmy (palma de cera).Tento strom je pro Kolumbijce totéž, co pro Čechy lípa. Je to národní strom Kolumbie. A další strom, který se hodně v tomto departamentu pěstuje je jeden druh bambusu, zvaný guadua. Používá se ve stavebnictví protože jeho kmeny jsou velmi pružné a odolné. A je ještě něčím zajímavý: roste totiž strašně rychle, vyroste za den až  8 cm.

Před příchodem dobyvatelů žili na území dnešního Quindío indiánské kmeny Quimbayas, známé široko daleko svým uměním a manipulací zlata. Dneska se nachází mnoho jejich pokladů ve Zlatém muzeu v Bogotě.

Ale dnešní obyvatelé Quindía jsou také umělci.Sice už ne se zlatem, ale s řízením jeepu. Dokonce si proto vymysleli i svoje jméno. Yipao. Ale abych vám vysvětlila co to je yipao. Je to odvozeno (i když to tak nevypadá) od slova jeep. V Kolumbii,  jako v celé latinské Americe se totiž strašně špatně vyslovují anglická slova a tak se zde ujal t. zv.  “špangliš” (zkomolenina angličtiny¨).  A tak ,něco se vyslovuje tak jak se to píše, něco tak jak to slyší (většinou špatně), no a někdy určité slovo se vysloví dokonce dobře. A tak si zdejší obyvatelé změnili výslovnost jeep – džip na yip. A yipao je umění jak naložit starý jeep Willis, aby dokázal uvézt co nejvíce. Od pytlů s kávou, přes obrovské trsy banánů a dokonce, aby posloužil jako stěhovací vůz. Ale nejen to, oni dokáží dokonce jezdit i jen na zadních kolech. Každý rok se v Armenii dělají soutěže o nejlépe naložený a řízený jeep. Ale nemyslete si že tyto staré jeepy jsou používány jen pro zábavu, kdepak, stále se používají běžně na práci na tamních haciendách.

A tady, když se bude chtít podívat na prezentaci pps, klikněte tady :

Armenia1

 

 

 

Post navigation

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *