Karneval v Barranquille

 

20100207_1058506810_carnaval_de_barranquilla_01

V tomto období se skoro všude slaví karnevaly. Některé, jako karneval v Benátkách nebo v Río de Janeiro jsou světoznámé a každý snad viděl nějaké záběry.A i když “nás” karneval v karibské Barranquille není ve světě tolik známý jako ty dva predchozí, svojí veselostí, barvivostí a svýma figurami si zasloužil, aby ho Unesco zařadilo od roku 2003 do seznamu “Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva”. Slaví se už od roku 1888 každoročně a v posledních letech se ho zůčastní přes půl druhého miliónu lidí.Ale nejsou to jen obyvatelé  Barranquilly jsou to i turisté, kteří si nechtějí nechat ujít opravdu zajímavou  podívanou. Je to několik dní, kdy jdou stranou všechny starosti a lidé tančí, zpívají a baví se ve dne v noci.

Všechny oslavy řídí dvě centrální figury: Král Momo a královna karnevalu. I když některé akce začínají už začátkem února, opravdový karneval začíná  s t.zv. “Batalla de las flores” neboli květinovou bitvou, která se pořádá v sobotu, 4 dni před Popeleční středou .Ten den vyjíždějí alegorické vozy ozdobené květinami, celým městem prochází obrovský průvod různých komparzů a mnoha obyvatel města, převlečených do typických kostýmů. Ale oni nejdou jen tak v průvodu, oni skoro celou dobu tančí různé rytmy, z kterých snad nejznámější je typická kolumbijská “cumbia”, symbolizující dvoření muže ženě, která svými ladnými pohyby doslova uchvacuje. Vetšinou žena při tanci drží v ruce svazek zapálených svíček a tanečník si pohrává s typickým kloboukem zvaným “el sombrero vueltiado” .

.Druhý typický tanec se jmenuje “el garabato” a znázorňuje vítězství života nad smrtí.

Jak karneval, tak i typická “cumbia” vznikly perfektním spojením tří kultur: domorodé, evropské a africké. Na karibském pobrezí žije totiž hodně afroameričanů, potomků otroků, které sem dovezli Španělé.

V předvečer Popeleční středy karneval končí pohřbem další typické karnevalové figurky. Tou je “Joselito carnaval” (karnevalový Pepíček), který je oplakáván mnoha svými “vdovami” a vlastně všemi obyvateli Barranquilly. A ve středu už začíná půst, který trvá až do Velikonoc.Dříve se držel celých 40 dní, ale dnes se dodržuje jen každý pátek.

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *