Kolumbijské ostrovy – pokračování

 

 

gorgona1Gorgona

Další z kolumbijských ostrovů tentokrát v Pacifickém oceánu a jen 35 km od pobreží je Gorgona.

Malý malý ostrov který měří jen 9 x2.5 km, ale který má docela zajímavou historii. Objevil ho v roce 1524 španělský dobyvatel Diego de Almagro a pojmenoval ho San Felipe. Ale o tři roky později, se na ostrově usadil na 7 měsíců Francisco Pizarro a přejmenoval ho na Gorgonu, protože tam zemřelo na uštknutí, mnoho z jeho mužů. Na ostrově se totiž mimo jiných živočichů nachází 12 druhů hadů, jako jsou korálovci, chřestýši a anakondy. Ale mimo těchto nebezpečných živočichů,  můžeme na ostrově vidět i nádherné ještěrky jako je modrá ještěrka gorgonská (anolis gorgonae), která se nachází jen na tomto ostrově. Ale nenajdete  tam jen hady a ještěrky. Můžete tam vidět  155 druhů ptáků, 17 druhů savců, jako jsou lenochodi, opice a 13 druhů netopýrů. Ale snad nejzajímavější je pohled na t.zv. hrbaté velryby (yubarta nebo keporkak), které je možno vidět blízko pobřeží poté, co uplavou přes 8 000 km z  Antarktického pobřeží do vlažných vod Pacifiku kde je dokonce krásně slyšet jejich velrybí zpěv, který někdy trvá i 30 minut. Jsou to obrovští savci, kteří váží 20 – 40 tun a kteří i přes tak obrovskou váhu jsou schopní se vynořit skoro kompletně z vody.A právě v Pacifiku se rodí jejich mláďata, která váží kolem jedné tuny. Hned po narození ho musí matka dostat nad hladinu moře a naučit ho plavat, jinak by se mládě utopilo.Během 11 měsíců, během kojení, vypije denně kolem 200 l mléka a jeho denní váhový  přírůstek je 50 kg.

Ale vrátíme se na ostrov. Od dob Pizarra až do dob osamocení Kolumbie od Španělska, ostrov sloužil k zásobování lodí které pluly z Panamy do Peru. Po roce 1820, jí dostal jako odměnu za zásluhy o osvobození, seržant Federico d` Croz, který si tam zřídil haciendu. Jeho potomci tam žili až do roku 1899, kdy vypukla t.zv. tisícidenní válka a všechno obyvatelstvo ostrova bylo vyvražděno. Od té doby až do roku 1959 byl ostrov prakticky neobydlený. V tom roce bylo  na ostrově vybudováno vězení pro nejtěžsí zločince. Říkávalo se mu „kolumbijský Alcatraz”, protože za celou dobu, to je až do roku 1985, kdy byla věznice zrušena, jen jednomu člověku se podařilo z ostrova uprchnout. I když si svobody moc  neužil, protože ho za tři roky znova chytili a poslali zpátky na ostrov.

Ještě dnes, kdy už se ostrov používá jen pro ekologickou turistiku, je možno vidět několik cel, které tam z vězení zůstaly. Na jihozápadě se nachází několik malých ostrůvků, mimo jiné i jeden který se jmenuje Gorgonilla (španělská zdrobělina Gorgony) který býval spojen s velkým ostrovem malou soutězkou zvanou Paso de Tasca, kudy se dalo přejít pěšky. Po zemětřesení v roce 1980 se však soutězka propadla do moře a nyní se tam musí jen lodí.

 

      


 

 

 

 

 

 

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *