Kolumbijské ostrovy

 

 

sandres1

 

Kolumbii náleží několik ostrovů jak v Atlantickém, tak v Tichém oceáně. A o nich vám chci dneska něco povědět.

Jeden z nejkrásnějších ostrovů je souostroví San Andrés, Providencia a Santa Catalina v Atlantickém oceánu. I když se to bude zdát divné, je mnohem blíž u Nikaraguy (jen 180 km) než uKolumbie,od které je vzdálená přes 700 km..Vysvětlení je lehké, ale to se musíme podívat trošku do historie:

Ostrov byl objeven už  v roce 1527, ale až v roce 1629 se tam usadili první obyvatelé, kteří se tam vylodili z anglické lodi Sea flower. Ostrov býval cílem pirátů, mimo jinými ho používal anglický korzár Henry Morgan. V rukou angličanů byl ostrov až do roku 1786, kdy přešel do rukou Španělům, kteří dovolili původním obyvatelům zůstat na ostrově, pokud odpřísáhnou věrnost španělskému králi, poslušnost guvernérovi, postaví katolickou kapli na pobřeží a budou tam udržovat kněze. V roce 1802, samotní obyvatelé žádají španělskou korunu o právo náležet k místokrálovství Nové Granady (nynější Kolumbie) a 20. listopadu 1803 je návrh schválen . 26 května 1805 je ofícielně ,celá kauza potvrzena v Aranjuezu. Po osamocení Kolumbie od španělské nadvlády  v roce 1819 se celé souostroví  přiklání ke Kolumbii a v roce 1822 poprvé vlaje na ostrovech kolumbijská vlajka, poté co ostrovní kapitula podepíše přistoupení ke konstituci z Cúcuty.

Dnes je San Andrés nejnavštěvovanějím ostrovem Kolumbie, kvůli jeho nádherným bílým plážím a průsvitnému moři. Před mnoha lety, kdy se do Kolumbie nedováželo spousta věcí, lidé z kontinentu, spojovali turismus s nákupy, protože San Andrés byl od roku 1953 t.zv. puerto libre (volný přístav), kde se neplatili daně za dovážené zboží a tak bylo moc výhodné tam nakupovat. Dneska už se tam jezdí opravdu jen na dovolenou.

I když všichni obyvatelé ostrovů mluví perfektně španělsky, mezi sebou mluví t.zv. kreolskou angličtinou, což je také druhý oficielní jazyk. Největší z ostrovů je právě San Andrés, který má 26 km čtv. Následuje Providencia se 17 km čtv. a který je spojený mostem s poetickým jménem  “Most zamilovaných” s maličkým ostůvkem Santa Catalina, který má jen 1 čtv. kilometr.

 

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *