Kolumbijské sopky

 

20090326_1775947222_nevado_del_huila

Sopka Nevado del Huila

 

V Kolumbii je 12 aktivních sopek , které se nalézají na střední a západní kordiliéře And. Z nich je momentálně pět, které mají zvýšenou seismickou činnost a jsou denně kontrolovány  institutem “Ingeominas” (kol. Institut pro geologii a důlní průmysl). Kvůli třem z nich byl v poslední době několikrát vyhlášen stav pohotovosti

Jsou to : Sopka GALERAS na jihu Kolumbie, vzdálená jen 9 km od hlavního města departamentu Nariño – Pasta. Původní indiánští obyvatelé jí pojmenovali “Urcunina”, což chce říct v  jejich jazyce (odvozeným od jazyku Quechua):  Ohňová hora. S výškou 4 276 m , má pozemní průměr 20 km a průměr kráteru 320 m. Poslední erupce z února 2009 donutila k evakuaci více než 8000 lidí.

Druhá sopka, NEVADO DE RUIZ, je stratovulkán, neboli navrstvená sopka která se nachází na střední kordiliéře v departamentu Caldas a je vysoká 5 321 m .3. listopadu 1985 o půlnoci (přesně ve 23.30), způsobila největší tragedii v historii Kolumbie. Po výbuchu se z jeho kráteru nelinula láva, ale pyroklastické proudy, což je pohyblivá směs žhavých plynů, úlomků magmatu a sopečného popele, s teplotou od 100 do 800° C a která je nebezpečnější než samotná láva pro obrovskou kinetickou energii, rychlost a daleký dosah. A právě tento fenomén rozmrazil věčné sněhy a tím se rozvodnily řeky Lagunilla a Gualí. Ale nebyla to voda, která tragedii zavinila, bylo to bahno, které během několika minut doslova pohřbilo město Armero i s jeho 30 000 obyvateli. Ale nejen Armero zmizelo, mnoho malých vesniček bylo devastováno a mnoho lidí ztratilo jak bydlení, tak obživu. Přes 5 000 lidí bylo těžce zraněno a mnoho jich ztratilo rodinu a přátele.

Sopka NEVADO DE HUILA se svými 5 365 metry je nejvyšší sopkou v Kolumbii, a druhá nejvyšší hora v Kolumbii, hned po horách Kryštov Kolumbus a Bolívar (5 775 m). Nachází se na rozhraní hned tří departamentů : Huila, Tolima a Cauca. Je to další stratovulkán a jeho vrcholek je také pokrytý věčnými  sněhy. Od XVI. století, až do roku 2007 sopka nejevila skoro žádnou aktivitu,ale v roce 2008 už museli být přechodně evakuováni obyvatelé nejbližších vesnic v okolí.

A nakonec ještě pár slov o sopce PURACÉ. Další vysoká sopka (4 650 m) leží asi 30 km od krásného koloniálního města Popayán v departamentu Cauca, na jihu Kolumbie. Je částí vulkanického pásma “Los Coconucos” . Momentálně nevykazuje seismickou aktivitu, ale stále se nad ní vznáší t.zv. fumarola, což je velký sloup páry a dýmu. V jejím okolí se nachází několik termálních pramenů v nichž se teplota vody pohybuje mezi 20 až 90 st

 

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *