Létající muži – los hombres pájaro

 

 

hombres pájaro

 

Malá vesnička Papantla ve státě Veracruz, je známá ze tří důvodů : roste tam nejlepší vanilka na světě, nachází se tam archeologická zona s nádhernýma pyramidama zvaná El Tajín a můžete tam vidět unikátní podívanou. T.zv. Voladores de Papantla neboli Los hombres pájaro. Původně rituální ceremoniál Totonaků, kteří podle legendy , prosili bohy o déšť. V legendě se vypráví o tom, jak dlouhou dobu zemi trápilo sucho a tak se obyvatelé rozhodli najít nejvyšší a nejrovnější strom v okolí, porazit a “zasadit” ho, aby, až na něj vylezou, byli blíže k bohům a ti je lépe slyšeli. A tak celý ceremoniál začínal hledáním stromu. Když byl strom vybrán, lidé se lesu omluvili za to, že berou život jednomu z nich a předali lesu různé dary.Poté se strom pokácel velmi opatrně aby se nepoškodil ostatní porost. Strom musel být asi 30 m vysoký .

Samotný ceremoniál spočívá v tom že na jeho vrcholek vyleze 5 mužů na malou  plochu ( asi 20×20 cm) a kde jeden z nich  stojí a hraje zároveň na písťalu a na bubínek. Ale před tím se všichni ukloní na 4 světové strany a pozdraví bohy. Píšťala symbolizuje zpěv ptáků a bubínek hlas Boha. Čtyři z nich si uváží k pasu lano, spustí se hlavou dolů a s roztaženýma rukama se pomalu začnou spouštět k zemi. Než znova stanou na pevné půdě, každý se otočí okolo sloupu 13 x. Těch 13 otočení násobeno 4x (tolik je  mužů co se spouští) dá číslo 52. Podle mayského a aztéckého  kalendáře, každé solární století trvá  52 let .

Jejich oblečení je také velmi zajímavé a má svojí symboliku. Nejdříve si uváží na hlavu větší šátek, t.zv. paliacate a na něj si posadí malou čepičku ozdobenou květinama a malou chocholkou, podobnou té, kterou mají různí ptáci. Dlouhé barevné stuhy symbolizují duhu která je vidět po dešti. Přes pravé rameno mají upevněnou malou červenou a bohatě zdobenou pelerínku, která má připomínat křídla a která je ukončená žlutými třásněmi, které symbolizují sluneční paprsky. Stejné třásně jsou i na červených kalhotách, které jsou ještě ozdobené barevnýma stuhama.

Ještě před několika lety bylo možné vidět tuto podívanou jen v Papantle, dneska už je můžete vidět v různých mexických městech jako na př. před archeologickém muzeem v Mexiku D.F.

 

Tady se můžete podívat na video, stačí kliknout na odkaz

http://https://www.youtube.com/watch?v=v22pSHoI4zg

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *