Morové sloupy

 

20090414_1717718218_karlovy_vary

V mnoha českých , ale i v různých evropských městech, najdete t. zv. morové, mariánské sloupy a trojiční sloupy. Jak už jméno prvních napovídá, byly postaveny kvůli černému moru který se objevoval v Evropě od XV. až do XVII. století. Stavěly se z několika důvodů: aby se mor neobjevil, aby moc neškodil a nakonec jako díkůvzdání, že lidé mor přežili. Černý mor byla velmi zákeřná choroba, která zabíjela při každé epidemii tisíce a tisíce lidí. Nejhorší z nich se objevil během třicetileté války a po ní. Podle kronik, při ní zahynulo více než dva miliónů lidí.

Rozpoznat morový sloup na rozdíl od mariánského je celkem jednoduché. Většinou na základně sloupu je zobrazeno několik svatých, kteří byli považovány za ochránce proti tak strašné nemoci. V první řadě je to svatý Roch, který je představován jako kněz s berlou a se psem. Podle legendy to byl právě jeho čtyřnohý přítel, který ho zachránil od smrti, když mu nosil během jeho nemoci denně krajíc chleba. Proto se také pes maluje se skývou chleba . Další svatý ,který nesmí chybět, je svatý Šebestián, který je patronem umírajících. A také svatá Rozálie která je zobrazována v jeskyni, s korunou růží na hlavě a s křížem a lebkou (symbol asketismu) v ruce. Jiní svatí kteří se mohou na morových sloupech objevit jsou: sv. Barbora, sv. František Xaverský a sv. Karel Boromejský, který v roce 1576 , když se objevil mor v Miláně, pečoval celou dobu o nemocné a neváhal obětovat všechen svůj majetek na pomoc obětem.

V Praze byl postaven na Staroměstském náměsti morový sloup hned po skončení třicetileté války barokním sochařem Janem Jiřím Bendlem. Bohužel byl později spojován  s habsburskou nadvládou a v roce 1918, po vyhlášení v roce samostatné republiky byl rozbouřeným davem strhnut a zničen. Další dva monumentální sloupy, jeden morový a jeden tojiční jsou se nachází v Olomouci. Na Horním náměstí je monumentálni barokní sloup zasvěcený Nejsvětější Trojici a je jedním y největších v České republice – měří 35 m a jeho autorem je Václav Render (1669 – 1733). Ten také postavil morový sloup na Dolním Olomouckém náměstí.

Bylo by moc těžké vyjmenovat všechna města , kde stojí morový či mariánský sloup, protože tato díla stojí snad na každém náměstí. A tak se raději podívejte:

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *