Panenka Marie Guadalupská

 

 

Virgen de Guadalupe1

 

La Lupita (zdrobnělina Guadalupe) , nebo také La Niña ( holčička ), jak jí nazívají familiérně Mexičané, je patronkou Mexika , Ameriky a Filipín.
Historie zjeveni Panenky Marie Guadalupské je jedno z nejstarších zjevení Panny Marie, které katolická církev uznává. K jejímu zjevení se váže tato zajímavá historie.

Indián Juan Diego Cuauthtlatoazin ( nezlomnte si jazyk, byl z etnie chichimeků /čtěte čičimeků/), šel jednoho prosincového rána, roku 1531 do Tlatelolca a na pohorku Tepeyac se mu zjevila Panenka Marie. Oslovila ho křestním jménem a řekla mu aby šel k tamnímu biskupovi, kterým byl tou dobou Juan de Zumáraga a vyřídil mu, aby na tom místě postavil kostel. Samozřejmě že mu biskup neuvěřil a řekl mu že by musel přinést nějaký důkaz. Juan Diego se druhý den vrátil na stejné místo, ve stejnou hodinu a znova uviděl Panenku Marii , které vyřídil biskupův komentář. Panenka Marie poslala Juana Diega na blízký palouček aby tam natrhal růže. Což už je první zázrak protože  byl prosinec, zima,  a mimochodem růže v té době v Mexiku neexistovaly.

Juan Diego, poslechl, natrhal růže a odnesl je biskupovi. Když květiny před ním vysypal, na tilmě, což je takový indiánský přehoz, se objevil  obraz Panenky Marie. Biskup Juan de Zumáraga nechal poté postavit malou kapli a až skoro 150 let potom byla postavena bazilika vedle pohorku Tepeyac která stojí dodnes. Ale protože se začala propadat  (Mexiko má velmi nestabilní zem, nezapomínejte ze bylo postaveno na bývalém jezeru), tak několik metrů od ní byla v roce 1974 – 76 postavena nová, moderní. A také v ní je uložen obraz který se objevil na přehozu Juana Diega. Udržuje si stále stejné barvy a konzistence látky je stejná jako před  více než pěti stoletími. Podle vědců, kteří obraz zkoumali, neexistuje vysvětlení proč tomu tak je. Látka byla totiž utkaná ze sisalových vláken které vydrží jen několik desítek let a pak se rozpadnou. A když se k tomu přidá  že obraz byl vystaven přes 150 let bez jakékoliv ochrany, naopak, těsně pod ním hořely denně svíce, je to opravdu nevysvětitelný fenomén. Jako další zázrak je považována tato příhoda:

14. listopadu 1925, jeden muž, jménem Luciano Pérez Carpio, umístil před oltářem baziliky nad kterém visel  zázračný obraz, nálož dynamitu ukrytou v květinové výzdobě. Výbuch byl tak silný že byl slyšet v okruhu jednoho kilometru. Bronzový kříž a velké svícny na oltáři byly výbuchem zničeny ale obraz byl v naprostém pořádku.

Juan Diego byl v červenci roku 2002 prohlášen, papežem  Janem  Pavlem II., za svatého.  Mimochodem, jméno Cuauthtlatoazin  chce říct v jazyce nahuatl “ orel který mluví.”

A jméno Guadalupe nemá se španělštinou nic společného, dá se prý odvodit od slova z nahuatl , Coatlaxooeuh, což chce říct  „ rozšlápla jsem hada“.

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *