Počasí v Kolumbii

Dneska vám chci napsat něco o zdejším počasí. Když človek řekne Jižní Amerika, okamžitě si představí tropy, vedro a vlhko. To jsem si myslela i já, před mojí cestou sem a tak jsem nechala mým sestrám všechny zimní věci, svetry počínaje a kabátem konče..Když jsme přistáli v Bogotě, tak jsem nezmrzla jen díky prozíravosti mojí maminky, která tvrdila že na cestu je přece jen lepší nějaký ten kostýmek než rozevláté letní šaty. Ale jak je vidět, nemyslela jsem si to jen já, mnoho lidí si myslí totéž. Většinou, když řeknu že žiji v Kolumbii, tak se dozvím jak mi závidí to teplo, které tu máme.

 
Ale, raději od začátku: Jak už jsem psala, nejsou tu 4 roční období, ale to neznamené, že byste je tu nenašli. Během jednoho dne se můžete ocitnout v horkém létě nebo v zasněžené zimě. Všechno závisí na nadmořské výšce a tak by se dala Kolumbie rozdělit do pěti pásem, počínaje u moře: 1) Horké klima, neboli “ tierra caliente”, 2) vlažné klima (tierra templada) 3) chladné klima (tierra fría), 4) velmi chladné klima (páramo)a 5) věčné sněhy (nevados). Bogota je ve třetím pásmu protože leží na náhorní plošině  východní kordiliéry, ve výšce 2 600 m a průměrná roční teplota je tu kolem 17 st. Ale to nechce říct, že by tu nebylo jak teplo, tak zima. V určitých měsících v roce se teploměr může ”vyšplhat”až na 25 st, ale také “spadnout” na – 4 a to během 24 hodin. Většinou se tu tento fenomén objeví v lednu, kdy je tu t.zv. léto. Tady je totiž zvykem říkat suchému období léto a období deštů : zima.

 
A ještě jedna zajímavost: Protože Kolumbie leží blízko rovníku, je tu den rozdělený přesně na 12 hodin. Rozednívá se v šest a několik minut před šestou večer se začíná stmívat a během několika minut už je tma. Ze začátku mi to připadlo moc divný, ale na všechno si človek zvykne. Jen mi to vadí na pobřeží, kde se nemohu už po šesté odpoledne koupat, po setmění se totiž do moře už nesmí.

 

                                                                                                                     clima3

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *