Porážka Admirála Vernona v Cartageně

Vernon_by_Thomas_Gainsborough     batalla naval

 

Jedna z posledních bitev admirála Vernona se odehrála u pobřeží Cartageny jako dozva španělsko-anglické války. Když se Vernon přiblízil ke Cartageně, začátkem března 1741 s jedním z největším lodstvem v historii námořnictví , 186 lodí a přes 23 000 mužů, (mimo jiné, jedné z lodi velel nevlastní bratr George Washingtona, Lawrence), ani ve snu ho nenapadlo že to bude ta nejostudnější prohra svého života

.Tak si byl jistý že Cartagenu lehce dobyje, ze poslal zprávu anglickému králi Jiřímu II o vítězství. Ten stačil nechat vyrazit mince na kterých je zobrazen Blas de Lezo na kolenou, předávající svůj meč Vernonovi. Ale Vernon se nikdy ke městu nedostal. Aby se dostal do přístavu, musel projet úžinou, zvanou “Bocachica”(malé ústí), která je dodnes jediný možný způsob, jak se dostat do přístavu. Z otevřeného moře, zvaného “Bocagrande” (velké ústí) je to nemožné, protože tam uz v XVI století Španělé udělali umělou podmořskou platformu z navezeného kamení, jako ochranu. právě před útoky pirátů.  A v ústí Bochachica jsou naproti sobě dvě pevnosti : San Fernando a San José, postaveny tak důvtipně že jedna je výš než druhá.Z jedné šla palba do plachet a z druhé do podpalubí.

A ještě ke všemu, sám Blas de Lezo nechal před pevnostmi zapálit dvě ze svých šesti lodí, aby se Vernonovo lodstvo do přístavu nedostalo. Ale i přesto, v jednom momentě v noci, jedna z lodí Vernona pronikla do přístavu a několik set mužů se snažilo obsadit pevnost San Felipe. Ale nepočítali s výškou pevnosti a tak skoro všichni zahynuli pod palbou mužů Blas de Leza. K tomu se přidalo hladovění anglických  námořníků a nemoce jako cholera a skorbut. Vernon přišel o tolik mužů že sám musel zapálit  šest ze svých lodí, protože na ně neměl posádku. A tak 20. května 1741 zvednul kotvy a vrátil se s ostudou jak hrom na Jamaiku. Přesto, že se musel vzdát své funkce jako admirál a v roce 1764 byl vyloučen z námořnictva, po své smrti  v roce 1757 byl pohřben na opatství ve  Westminsteru jako hrdina.
V roce 1815  byla Cartagena obléhána Španělé znova, obležení trvalo tři měsíce a bylo tak těžké, že koncem obléhání umíralo ve městě pres 300 lidí denně – hlady. A po tomto obležení , Cartagena dostala přídomek „Ciudad heroica” (hrdinné město), ale to už je jiná historie.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *