Řeka Cristales

 

 

cristales2

 

V kolumbijském východním departamentu Meta, přesně v pohoří La Macarena, začíná svojí krátkou cestu nejkrásnější řeka na světě : Caño Cristales.

Doslovný překlad by byl Křišťálový potok. Potok proto, že jeho délka je slabých 100 km a šířka nanejvýš 20 m, což s přirovnáním s dalšími řekami jako je Magdalena,Guaviare, Putumayo, Caquetá a hlavně Amazonka, jejichž délka překračuje tisíce kilometrů, je to opravdu potůček. Ale potůček který se hned tak nevidí. Také mu říkají Pětibarevný a v  jeho křišťálové vodě můžete vidět nádherné barvy, které v jiných řekách těžko najdete. Roste tam totiž, mimo jiné, jedna chaluha, t.zv. Macarenia clavígera, která je červená a jeho dno je skalnaté.Záleží na jakém místě chaluhy jsou a jak na ně svítí slunce, aby byly vidět v různých barvách od tmavě červené do růžové. Ale protože říční tok je v několika místech dost prudký, je možné vidět i malé vodopády. Ale po několika kilometrech se tok uklidní tolik, že se tvoří malé tůňky které mají na dně různé nerosty, které  opticky zabarví vodu na těch pět barev jak uvidíte na fotkách. Ale co tam určitě nenajdete, jsou ryby a jiní živočichové. Chaluhy jim nechutnají a nejsou tam žádné usazeniny  které by jim sloužily k obživě. Caño Cristales končí svou krátkou cestu  na východě, kde se vlévá do řeky Guayabero.

Ale ještě bude zajímavé, když už mluvím o pohoří La Macarena, připomenout že podle Smithsonova Institutu ve Washingtonu, je tato oblast nejbohatší na světě v druzích zvířat a rostlin. Nachází se tam na  přes 450 druhů ptáků, 1 200 druhů hmyzu, 8 druhů opic, 100 druhů hadů,  a z větších zvířat tam můžeme vidět tygry, pumy, jeleny a další. Z rostlin je tam 48 druhů orchidejí a přes 2 000 jiných květin a rostlin. V roce 1948 bylo pohoří uznáno vládou jako národni přírodní rezerva a od roku 1971 je  státním parkem.

 

 

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *