Růžový delfín

 

 

delfin

 

Na řece Amazonce v Kolumbii, ale i v Peru a v  Brazilii můžeme vidět jedinečnou podívanou: růžové delfíny.

Tito savci y z rodu kytovců, jejichž  odborné jméno je inia geoffrencis, jsou sladkovodní tvorové které se nachází jak v Amazonce, tak v Orinoku. Dorůstají de délky až 2 ½  m  a  váží něco přes 120 kg. Mají  o trošku delší “čumáček” než jejich mořští bratři a po narození je jejich barva světle našedlá. Až v dospělosti se jejich barva mění na růžovou. Většinou žijí v párech, ale mohou se vyskytovat i ve skupinách které nepřesahují 10 členů. Na rozdíl od mořských delfínů , jejich krční obratle nejsou spojené, což jim umožňuje velmi dobře hýbat hlavou. Zato skoro vůbec nevidí, protože v kalných vodách Amazonky používají pro hledání potravy místo zraku t.zv. echolokaci, typ sonaru, který mimo jiné používají neteopýři. jejich potravou jsou jen ryby a menší ráčci. Jsou velmi sympatičtí a společenští.

Nemají problém se ukázat lidem. Stejně se musí každé dvě minuty vynořit kvůli dýchání. Ale na rozdíl od mořských delfínů, skoro „neskákají“, jen většinou vynoří hlavu. Proto tyto fotogafie “skákajícího” delfína jsou vzácné.  Bohužel i tyto nádherná zvířátka jsou dneska v ohrožení. Ne tím že by je lidé lovili, ale znečištěním řek, kam odchází většina odpadů, zvláště rtuti, která se používá při těžbě zlata.. A také přehnaným lovením menších ryb, raků a říčních krabů, které delfíni potřebují k výživě. Také zbytečné kácení stromů v amazonském pralese je následkem úhynu těchto vzácných zvířat.

Růžové delfíny domorodci neloví, protože podle legendy ( a domorodci jsou moc pověrčiví), tento tvor byl kdysi člověkem a do dnes se v určitých nocích v člověka mění. Během některých svátků se delfín promění v krásného muže, oblečeného v bílém a se slaměným kloboukem na hlavě. Klobouk prý má proto aby zakryl otvor na hlavě kterým dýchá. Najde si nějakou hezkou dívku, kterou přivede do jiného stavu. A tak to svobodné matky v povodí Amazonky a Orinoka mají  lehké: když nechtějí uvést jméno otce, tak klidně napíšou do matriky: syn delfína. A to si nevymýšlím, to se už opravdu stalo.

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *