Santander

 

 

20091020_2074290948_santander_oct_2009_077

 

Kolumbie je administrativně rozdělena na 32 departamentů (krajů) a Santander je jeden z nich. Situovaný na severovýchodě země, jeho hlavní město se jmenuje Bucaramanga. Před příchodem dobyvatelů, jeho uzemí obývali různé kmeny domorodého obyvatelstva, z nich největší skupina je známa jako los Guane. Své jméno departament dostal po hrdinovi z válek o samostatnost, generálu, který se jmenoval Francisco de Paula Santander. Přes jeho uzemí se dostal  až do Bogoty i německý dobyvatel Nicolaus Federmann se skupinou svých mužů. Proto se do dneška traduje že proto je v Santanderu nejvíce blonďatých a modrookých lidí z celé Kolumbie.

Mimo hlavního města Bucaramangy, které je známo jako “ciudad bonita”( krásné město), je Santander opravdu rájem pro turisty. Nejen že se tam nachází  několik krásných malých, koloniálních měst jako je Barichara, San Gil a další, ale také blízko města San Gil je krásný park, zvaný El Gallineral, který se nachází  na jednom ostrově na řece Fonce kde rostou nádherné, několik set let staré stromy – ceiby z jejichž větví visí zvláštní typ mechu, který vypadá jako vousy.

Ale snad to nejzajímavější co můžete v Santanderu vidět, je  obrovský  kaňón Chicamocha a přírodní park Panachi. Můžete si udělat výlet lanovkou která vás vyveze od koryta řeky až na vrcholek kaňonu a vidět tak alespoň část velikánu, který má  108 000 hektarů a je 2 000 m hluboký. Jeho údolím protéká řeka stejného jména, která se později spojuje  se dvěma dalšími: řekami Fonce a Suárez aby se pak dále jmenovala Sogamoso,  která se vlévá de řeky Magdaleny.

Protože se v Santanderu hodně pěstují kozy, které jsou naprosto nenáročné na chov, tak kozí maso je  také základ tamního jídelníčku. Ale na to si člověk musí opravdu zvyknout už od narození, proto většině lidí (a já patřím mezi ně) to nechutná, tak jako mě nechutná další jejich “specialitka”: pražení mravenci. Jedlí mravenci, které tam lidé sbírají v dubnu, jsou jeden druh listožravých mravenců z rodu Atta a jedli už je tamní domorodci před příchodem dobyvatelů. Kdysi dávno mě jeden náš známý přivezl krabičku této “pochoutky” a chtíc, nechtíc jsem to musela ochutnat. Byla jsem schopná sníst jednoho a to mi stačilo, i když po mravencích rozhodně nechutnají, chutnají spíš jako pražené buráky. Ale stačilo, že jsem věděla o co jde a moc dobře mi nebylo.

A když  budete chtít vidět víc fotografií a ve větším formátu, můžete kliknout tady:

Art.Departamento de Santander

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *