Simón Bolívar

                                                                                                                     Simon Bolivar

                                                           Simón José Antonio de la Santísima Trinidad  Bolívar y Palacios, známý jen svým prvním  jménem a příjmením : SIMÓN BOLÍVAR

                                                                                                   Narodil se  v Caracasu, ve Venezuele  24. června 1783 a zemřel 17. prosince 1830 v Santa Martě v Kolumbii.

Jeho rodiče se vzali v roce 1773 a byl mezi nimi opravdu veliký věkový rozdíl. Jeho otci bylo už 47 let a jeho matce jen 15. Simon měl ještě čtyři sourozence, tři starší a jednu mladší sestru, která však zemřela několik dní po narození.
Když byli Simonovi dva roky, zemřel mu otec na tuberkulózu.  Matka mu zemřela o sedm let později  a on byl svěřen do výchovy svému strýci s kterým si ale vůbec nerozuměl a v 15 letech byl poslán na studie do Madridu. Tam v roce 1800 (to mu bylo 17 let )poznal svojí velkou lásku, o dva roky starší, Marii Terezii Rodríguez del Toro, s kterou se po dvou letech známosti oženil. V červnu 1802 se vrátili do Caracasu kde, Bohužel , Marie Terezie po roce zemřela na žlutou zimnici. Po smrti manželky, která pro něj byla ohromnou ránou, Simon se zapřisáhl, že se už nikdy v životě neožení. A svůj slib splnil. Neoženil se ani se svojí další velkou láskou, kterou byla Manuelita Sáenz. Ale to už jiná historie, kterou vám povím příště.
Několik měsíců po smrti manželky se Simon  vrátil do Evropy, tentokrát do Paříže, kde se setkal se svým bývalým učitelem (Simón Rodríguez) a s kterým později odjel do Itálie. V Římě ,na jednom z tamních slavných pahorků,  15. Srpna 1805, složil před svým bývalým učitelem následující přísahu:

“Přísahám před vámi, přísahám před Bohem mých rodičů, přísahám na ně a na svoji čest, přísahám na svoji vlast  že má ruka a moje duše nenajdou odpočinku dokud nerozbiji řetězy do kterých nás  uvrhla španělská moc!  “

A svůj slib splnil.  Osvobodil několik zemí: Panamu (ta v té době byla částí Kolumbie). A k nim musíme připočítat, samozřejmě, Venezuelu, Ekvádor, Peru a Bolivii.. Celé toto obrovské území projel Bolívar několikrát na koni.. Někde píší že to bylo 90 000 , jinde že dokonce přes 120 000 km. Ať je to jedno nebo druhé číslo, v každém případě si od svých vojáků vysloužil zajímavou přezdívku: “Culo de hierro” (železná prdel ). Dneska si člověk nedovede představit takové cesty.  Na koni v kilometrech ujel  10 x více než Hannibal, 3 x více než Napoleon a dvakrát tolik co Alexandr Veliký.
Zůčastnil se 472 bitev, ve kterých byl jen 6 x poražen. Za svého krátkého života byl prezidentem pěti států.

 8.května 1830 odjel z Bogoty s úmyslem navštívít ještě jednou Evopu, ale to už mu jeho chatrné zdraví nedovolilo. V červnu dorazil do Cartageny, kde se zdržel do začátku prosince a odtamtud ho dovezli do Santa Marty, kde 17. prosince zemřel. Byl pohřben v kryptě tamní katedrály až do roku 1842, kdy jeho ostatky byly,  22.listopadu,převezeny do Caracasu.

V roce 1813 dostal titul Libertador (osvoboditel) od městské rady v Caracasu, titul pod kterým je znám dodnes. Také je znám pod titulem Muž Ameriky.
Není jedno větší město, kde by se nenacházela jeho socha. Nejen v celé Jižní a Střední Americe, ale také třeba ve Washingtonu či New Yorku.
A samozřejmě i v celé Evropě, Prahu nevyjímajíc.  Jeho sochy, většinou na koni se nacházejí v různých městech  Španělska, v Paříži, v Londýně a v mnoha dalších.

Post navigation

  1 comment for “Simón Bolívar

  1. Jitka Chudějová
    18 agosto, 2015 at 4:32 pm

    Děkuji, to se mi líbí. A my máme v Praze pěkného Bolívara, viď? Musím si najít, kde stojí, a donést mu kytičku. Prosím, piš ještě o historii Tvé krásné země.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *