Villa de Leyva

Villa de Leyva - por Alvaro Galindo

Plaza de Villa de Leyva

Villa de Leyva je jedno z nejkásnějších městeček v Kolumbii. Bylo založeno 12 června 1572 . Založil ho kapitán Hernán Suárez de Villalobos na příkaz prezidenta  Nové Granady  (tak se jmenovala Kolumbie na začátku španělské kolonizace). Tím prezidetnem byl v té době Andrés Díaz Venero de Leyva. Odtud ten název městečka. Dneska má Villa de Leyva 12 000 obyvatel a je to jedno z nejkrásnějších  míst Kolumbie. Její náměstí je největší v zemi, je vydlážděné plochými kameny a má rozlohu 1.4 ha

Je vzdálené od Bogoty asi 180 km, leží ve výšce  2 143 m nad mořem a má průměrnou roční teplotu 18 st. Na východě můžeme vidět jeden z andských masivů: Páramo de Iguaque s několika krásnými jezery. K největšímu z nich se váže legenda tamních indiánů – Muisků o stvořeni lidstva: Jednoho dne vystoupila z jezera Iguaque krásná žena – Bachué  (čtěte Bačué), která vedla za ruku malého chlapce. Když chlapec vyrostl, s Bachué se oženil a tak vzniklo lidské pokolení..

V období druhohor bylo na území  Villa de Leyva a okolí, malé moře po kterém v celém okolí zůstalo nespočet fosílií. Tolik že místní obyvatelé je používaly k dláždění dvorků i ulic. Ale nejdůležitějsí nález učinil v toce 1975 jeden zemědělec při orání svého pole.
Narazil na kostu kroonosaura, starou 120 milionů let.  S kostrou nebylo hnuto, leží stále na stejném místě, jen se okolo ní udělalo malé paleontologické muzeum. Je to fosilie dlouhá 8 metrů (bez ocasu) a existují jen dvě na světě: tato ve Villa de Leyva a další byla nalezena v Queenslandu v Austrálii.. Ale ta není v tak zachovalém stavu jako to “naše”.
Další kuriozitou je t.zv. Infiernito (peklíčko ) Je to bývalá indiánská astronomická observatoř a také chrám plodnosti. To jméno dostalo od španělských dobyvatlů, když tam viděli mnoho kamenných mužských údů.

Ale snad nejnezapomenutelnější jsou tam noci. Tak nádhernou hvězdnou oblohu málokde uvidíte. Ale nejen tisíce blikajících hvězd, během noci můžete vidět i hodně hvězd“ padajících” a tak si stále můžete něco přát.

A protože tam bývá v srpnu pořádný vítr, pořádají je tam každoročně festivaly draků. A jen pro zajímavost : tady se drakům říká kometa.

 

  1 comment for “Villa de Leyva

  1. Jitka Chudějová
    4 junio, 2015 at 5:14 pm

    Krásná vzpomínka, Janinko, děkuji Ti za ni. Je to opravdu jedno z nejnezapomenutelnějších míst na zeměkouli!

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *