Vincent van Gogh

 

 

nuevo-12

 

Vincent byl nejstarší syn kalvínského pastora Teodora van Gogha a jeho ženy Anny Cornelie. Narodil se 30. března 1853 v Zundertu. A píši úmyslně, nejstarší a ne první ,protože první syn se manželům Van Goghovým narodil přesně rok před tím (30. března 1852). Neví se zda se narodil mrtvý nebo zda žil několik dní, ale rodiče ho pochovali se stejným jménem, které o rok později dostal jejich druhý syn : Vincent Wilhem. A tak budoucí malíř viděl od malička, vlastně od okamžiku kdy se naučil číst, na místním hřbitově hrob se svým vlastním jménem. Dá se dost dobře předpokládat že taková zkušenost se podepsala na jeho pozdějším duševním zdraví.Jeho mladší sestra Elizabeth ho popisuje jako dítě mlčenlivé, tvrdohlavé, vzteklé, ale zároveñ citelné a rádo pomáhající.

V 16 letech začal pracovat u firmy Goupil která se zabývala prodejem obrazů a uměleckých pomůcek.Po několika měsících byl přelozen do Háagu a pak do Bruselu. V roce 1873 je poslán do filiálky v Londýně, kde se poprvé zamiloval.Dcera jeho bytné, Úrsula Loyer však jeho lásku neopětovala protoze už byla tajně zasnoubená. Je to první neštastná láska z několika dalších, které ve svém životě prožil. Následovalo zamilování do své sestřenice Kee Vos, která ho také odmítla a a nakonec do své sousedky Margoth Begemann. Ta byla jediná, která ho také milovala, ale zde zasáhly její rodiče a Margoth se pokusila o sebevraždu. Lékař, který o ní v nemocnici pečoval, sdělil Vincentovi (zase na nátlak rodičů) ze Margoth je psychicky velmi labilní a ze nedoporučuje aby se vdala. Vincent zrušil zasnoubení a nabídl Margoth přátelství. A tím končí třetí a poslední malířova velká láska..

Rok  1875 znamená pro Vincenta zase změnu, je poslán do filiálky v Paříži, kde za nějaký čas začne mít problémy jak s majiteli galerie, tak s klienty a je propuštěn. Vrátí se na několik měsícu do Londýna a odtamtud do Amsterdamu kde se začne připravovat na studie teologie na tamní universitě. Ale studie nedokončí a vrací se do rodného domu.
V roce 1879 ho jmenují přechodně jako pastor v Borinage (Belgie) kde jsou velké uhelné doly. Van Gogh se chce co nejvíce přiblížit k horníkům, kteří žijí v neskutečné bídě, a věnuje jim všechen svůj, už tak ubohý, majetek. To pobouří jeho nadřízené a je propuštěn.

V Haagu pozná v roce 1882 jednu prostitutku,Christinu Hoornik, která je mimo jiné i nenapravitelná alkoholička, která má už několik dětí a očekává další. Vincent píše bratrovi že se jí bude snažit pomoci a že jí napraví. Má v plánu se s ní oženit a tak to také Theovi oznámí.Ten, samozřejmě nesouhlasí a dá to okamžitě Vincentovi vědět. A tak po 20 měsících soužití se Vincnet se Sien (jak jí ríkal) rozejde, ale během těchto měsíců jí stačí nekolikrát namalovat,stejně  jako její děti.

Začátkem roku 1886 se rozhodne odejít do Paříže, kde žije pár měsíců u Théa a pozná několik impresionistů jako jsou Pissaro, Toulouse Lautrec, Signac a Gaughin. Také objevuje jejich světlé a zářivé barvy a také začne obdivovat  japonské malíře, kteří byli tou dobou v Paríži velmi oblíbení. Během svého parížského pobytu namaluje kolem 200 pláten a množství kreseb.
Jeho přítel, Toulouse Lautrec mu poradí navštívit Provence a tak v roce 1888 odjíždí na jih a zůstává v Àrles.

Zde, oslněn jižním sluncem, maluje své nejznámějsí obrazy : slunečnice, bárky na pláži, obilná pole a další. Snaží se založit t.zv. uměleckou komunitu a pronajímá si k tomu účelu známý “žutý dům”. Ale jediný, kdo přijme jeho pování je Gaughin, který přijíždí do Àrles 20. října. Ale přesto že si dobře rozuměli, střetnutí mezi dvěma silnýma osobnostmi na sebe nenechá dlouho čekat a 24. prosince ,po jedné silné diskuzi, (podle slov Gaughina) Van Gogh napadne svého přítele a ohrožuje ho břitvou. Ten ho doslova pohledem přinutí k ústupu a Van Gogh se vrátí domů, kde si v silném pohnutí mysli, uřízne kousek ušního lalůčku který zabalí a donese jedné prostitutce do vykřičeného domu. Pobyde dva týdny v nemocnici a Gaughin se  zatím vrací do Paríže. Po několika dalších skandálních epizodách které pobourřli obyvatele Àrles, Van Gogh odchází na vlastní přání do psychiatrické léčebny Saint Paul v San Rèmy. Tam má k dispozici dva pokoje a povolení malovat. Střídají se období klidu a silných krizí.
Po několika měsících, Vincent odjízdí do Auvers sur Oise, vesničky poblíž Paříže, aby byl blízko  Theovi, který se zatím oženil. Stará se o něj dr. Gachet, který se stává jeho přítelem. Spřátelí se také s rodinou poštáka Roulina a členové obou rodin mu často sedí modelem. V červenci maluje tři plátna obilných lánů, poslední z nich s hejnem černých havranů.  27. se v jednom takovém poli postřelí. Zraněný se dopotácí domů, kde za dva dny, v náručí svého milovaného bratra umírá. Jeho poslední slova, podle Théa, byly “…mizerie  neskončí nikdy…” .

Zemřel ve 37 letech jako  Rafael Sanzio, Watteau a Toulouse Lautrec. Théo ho přežil jen o pouhých šest mesíců a dnes odpočívají vedle sebe na hřbitově v Auvers sur Oise.

Dílo:  Vincent začal malovat až posledních 10 let před smrtí, ale za tu dobu po sobě zanechal 840 pláten a přes 1 000 kreseb. Díky jeho švagrové (vdově po Théovi), Johanne Van Gogh, se zachránily skoro všechny, protože Vincent je posílal bratrovi. Za celý svůj život prodal jediné plátno „červené vinice” (dnes v Puškinově muzeu v Moskvě). Koupila ho malířka Anna Bosch, sestra Van Goghova kamaráda, také malíře, Evžena Bosche.
Jeho dílo můžeme rozdělit do pěti období: Holandsko, Paříž, Àrles, Saint Rèmy a Auvers sur Oise. Mezi jeho obrazy nalezneme 35 autoportrétů, mnoho krajin, květin, zátiší i portrétů lidí jak z Holanska, tak z Francie. U většiny z nich není třeba  hledat „co chtěl umělec říci” protože většinu  z nich  sám Vincent popsal v dopisech svému bratrovi. Dopisoval si s Théem dvacet let a ve svých dopisech nepíše jen o svých plátnech ale také o své úzkosti ze života. Je to celkem 650 dopisů, které Johanna publikovala několik let po smrti svého manžela (1914).
Je paradoxní že díla malíře, který během svého života by bez finanční pomoci svého bratra nemohl malovat a prakticky ani jíst, dosáhly po jeho smrti tak absurních cen jako jeho „Kosatce”, které byly prodány v roce 1987 za 53.9 a o tři roky později, portrét doktora Gachetta za 82,5 miliónů dolarů !!! Druhý portét doktora Gacheta je v muzeu Orsay v Paříži.

A kdybyste si chtěli poslechnout krásnou písničku o Vincentovi, klikněte zde :

Vincent Van Gogh canción(checo)1

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *